Welcome to

Fast Track's Age-Graded Rankings

Age-Graded Rankings as of S-NO-W Fun Run!!

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 1)
  1. 1
    Induct
    Brian Sweney
    Chicago
    7 Alpha points
  2. 2
    Induct
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    6 Alpha points
  3. 3
    Induct
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    5 Alpha points
  4. 4
    Induct
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    4 Alpha points
  5. 5
    Induct
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3 Alpha points
  6. 6
    Induct
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2 Alpha points
  7. 7
    Induct
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 8
    Induct
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  2. 9
    Induct
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  3. 10
    Induct
    Jennifer Hill
    Roselle
    3 Beta points
  4. 11
    Induct
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  5. 12
    Induct
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    1 Beta points

Age-Graded Rankings as of BoA Shamrock Shuffle

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 2)
  1. 1
    Hold
    Brian Sweney
    Chicago
    16 Alpha points
  2. 2
    Induct
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    10 Alpha points
  3. 3
    Induct
    Brendan Thielsen
    Rolling Meadows
    8 Alpha points
  4. 4
    Induct
    Frank Cira
    Chicago
    7 Alpha points
  5. 5
    Downward Movement3
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    6.5 Alpha points
  6. 6
    Induct
    Marie Billen
    Barrington
    6 Alpha points
  7. 7
    Downward Movement4
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    6 Alpha points
  8. 8
    Induct
    Jeff Miller
    Schaumburg
    5 Alpha points
  9. 9
    Downward Movement5
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    4 Alpha points
  10. 9
    Induct
    James Robertson
    Woodridge
    4 Alpha points
  11. 11
    Downward Movement6
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3.3 Alpha points
  12. 12
    Induct
    Israel Alberto
    Mount Prospect
    3 Alpha points
  13. 13
    Induct
    Jason Moderi
    Naperville
    2 Alpha points
  14. 13
    Downward Movement7
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement8
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 16
    Downward Movement8
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  2. 17
    Downward Movement8
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  3. 17
    Induct
    Jackie Damato
    Streamwood
    4 Beta points
  4. 19
    Downward Movement9
    Jennifer Hill
    Roselle
    3 Beta points
  5. 20
    Downward Movement9
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  6. 20
    Induct
    Mike Whitcomb
    Palatine
    2 Beta points
  7. 22
    Downward Movement10
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    1 Beta points
  8. 22
    Induct
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    1 Beta points

Age-Graded Rankings as of The Good Life Race 5K

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 2)
  1. 1
    Upward Movement1
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    20 Alpha points
  2. 2
    Downward Movement1
    Brian Sweney
    Chicago
    18 Alpha points
  3. 3
    Hold
    Brendan Thielsen
    Rolling Meadows
    16 Alpha points
  4. 4
    Hold
    Frank Cira
    Chicago
    14 Alpha points
  5. 5
    Upward Movement4
    James Robertson
    Woodridge
    10 Alpha points
  6. 6
    Upward Movement3
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    9 Alpha points
  7. 7
    Downward Movement2
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    6.5 Alpha points
  8. 8
    Downward Movement2
    Marie Billen
    Barrington
    6 Alpha points
  9. 9
    Downward Movement2
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    6 Alpha points
  10. 10
    Downward Movement2
    Jeff Miller
    Schaumburg
    5 Alpha points
  11. 11
    Upward Movement6
    Jackie Damato
    Streamwood
    4.4 Alpha points
  12. 12
    Downward Movement1
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3.3 Alpha points
  13. 13
    Downward Movement1
    Israel Alberto
    Mount Prospect
    3 Alpha points
  14. 13
    Induct
    Steve Breese
    Palatine
    3 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement2
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2.5 Alpha points
  16. 16
    Induct
    Rick Tsang
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  17. 16
    Downward Movement3
    Jason Moderi
    Naperville
    2 Alpha points
  18. 18
    Induct
    Kelly McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
  19. 18
    Downward Movement3
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 20
    Downward Movement4
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  2. 21
    Downward Movement4
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  3. 21
    Induct
    Timothy Osten
    Schaumburg
    4 Beta points
  4. 23
    Downward Movement4
    Jennifer Hill
    Roselle
    3 Beta points
  5. 23
    Induct
    Erin Keating
    Cary
    3 Beta points
  6. 25
    Downward Movement5
    Mike Whitcomb
    Palatine
    2 Beta points
  7. 25
    Downward Movement5
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  8. 25
    Induct
    Patrick Devitt
    Roselle
    2 Beta points
  9. 28
    Downward Movement6
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    1 Beta points
  10. 28
    Induct
    Kamden Romano
    Huntley
    1 Beta points
  11. 28
    Downward Movement6
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    1 Beta points

Age-Graded Rankings as of Wintrust Lakefront 10 Miler

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 3)
  1. 1
    Upward Movement1
    Brian Sweney
    Chicago
    25 Alpha points
  2. 2
    Downward Movement1
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    20 Alpha points
  3. 3
    Upward Movement1
    Frank Cira
    Chicago
    18 Alpha points
  4. 4
    Downward Movement1
    Brendan Thielsen
    Rolling Meadows
    16 Alpha points
  5. 5
    Hold
    James Robertson
    Woodridge
    10 Alpha points
  6. 6
    Upward Movement1
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    9.5 Alpha points
  7. 7
    Downward Movement1
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    9 Alpha points
  8. 8
    Hold
    Marie Billen
    Barrington
    6 Alpha points
  9. 9
    Hold
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    6 Alpha points
  10. 10
    Hold
    Jeff Miller
    Schaumburg
    5 Alpha points
  11. 11
    Upward Movement2
    Israel Alberto
    Mount Prospect
    5 Alpha points
  12. 12
    Downward Movement1
    Jackie Damato
    Streamwood
    4.4 Alpha points
  13. 13
    Downward Movement1
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3.3 Alpha points
  14. 14
    Downward Movement1
    Steve Breese
    Palatine
    3 Alpha points
  15. 15
    Hold
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2.5 Alpha points
  16. 16
    Hold
    Rick Tsang
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  17. 16
    Hold
    Jason Moderi
    Naperville
    2 Alpha points
  18. 18
    Upward Movement10
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    1.1 Alpha points
  19. 19
    Downward Movement1
    Kelly McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
  20. 19
    Downward Movement1
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 21
    Induct
    Andrew Haack
    Painted Post
    5 Beta points
  2. 21
    Downward Movement1
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  3. 23
    Downward Movement2
    Timothy Osten
    Schaumburg
    4 Beta points
  4. 23
    Downward Movement2
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  5. 23
    Induct
    David Kadolph
    Roselle
    4 Beta points
  6. 26
    Upward Movement2
    Kamden Romano
    Huntley
    4 Beta points
  7. 27
    Downward Movement4
    Jennifer Hill
    Roselle
    3 Beta points
  8. 27
    Downward Movement4
    Erin Keating
    Cary
    3 Beta points
  9. 29
    Downward Movement1
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    3 Beta points
  10. 30
    Downward Movement5
    Mike Whitcomb
    Palatine
    2 Beta points
  11. 30
    Downward Movement5
    Patrick Devitt
    Roselle
    2 Beta points
  12. 30
    Downward Movement5
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  13. 33
    Induct
    Natasha Alley
    Schaumburg
    1 Beta points

Age-Graded Rankings as of Soldier Field 10 Mile

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 3)
  1. 1
    Upward Movement1
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    33 Alpha points
  2. 2
    Downward Movement1
    Brian Sweney
    Chicago
    32 Alpha points
  3. 3
    Hold
    Frank Cira
    Chicago
    24 Alpha points
  4. 4
    Hold
    Brendan Thielsen
    Rolling Meadows
    16 Alpha points
  5. 5
    Upward Movement1
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    13.5 Alpha points
  6. 6
    Downward Movement1
    James Robertson
    Woodridge
    10 Alpha points
  7. 7
    Hold
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    9 Alpha points
  8. 8
    Upward Movement6
    Steve Breese
    Palatine
    9 Alpha points
  9. 9
    Upward Movement3
    Jackie Damato
    Streamwood
    6.4 Alpha points
  10. 10
    Downward Movement2
    Marie Billen
    Barrington
    6 Alpha points
  11. 11
    Downward Movement2
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    6 Alpha points
  12. 12
    Induct
    Harish Pai
    Naperville
    5 Alpha points
  13. 12
    Downward Movement2
    Jeff Miller
    Schaumburg
    5 Alpha points
  14. 14
    Downward Movement3
    Israel Alberto
    Mount Prospect
    5 Alpha points
  15. 15
    Induct
    Jhoan Lino
    Elgin
    4 Alpha points
  16. 16
    Downward Movement3
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3.3 Alpha points
  17. 17
    Induct
    George Pacholok
    Schaumburg
    3 Alpha points
  18. 18
    Downward Movement3
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2.5 Alpha points
  19. 19
    Upward Movement4
    David Kadolph
    Roselle
    2.4 Alpha points
  20. 20
    Downward Movement4
    Jason Moderi
    Naperville
    2 Alpha points
  21. 20
    Downward Movement4
    Rick Tsang
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  22. 20
    Induct
    Debbie Sarni
    Melrose Park
    2 Alpha points
  23. 23
    Induct
    Joe Vukits
    Carol Stream
    2 Alpha points
  24. 24
    Downward Movement5
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1.5 Alpha points
  25. 25
    Downward Movement7
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    1.5 Alpha points
  26. 26
    Downward Movement7
    Kelly McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 27
    Downward Movement6
    Andrew Haack
    Painted Post
    5 Beta points
  2. 27
    Downward Movement6
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  3. 29
    Downward Movement6
    Timothy Osten
    Schaumburg
    4 Beta points
  4. 29
    Downward Movement6
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  5. 31
    Downward Movement5
    Kamden Romano
    Huntley
    4 Beta points
  6. 31
    Downward Movement4
    Jennifer Hill
    Roselle
    4 Beta points
  7. 33
    Downward Movement6
    Erin Keating
    Cary
    3 Beta points
  8. 33
    Induct
    Bill Anderson
    Streamwood
    3 Beta points
  9. 35
    Downward Movement6
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    3 Beta points
  10. 36
    Induct
    Shane Petrelli
    Elgin
    2 Beta points
  11. 36
    Downward Movement6
    Mike Whitcomb
    Palatine
    2 Beta points
  12. 36
    Downward Movement6
    Patrick Devitt
    Roselle
    2 Beta points
  13. 36
    Downward Movement6
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  14. 40
    Downward Movement7
    Natasha Alley
    Schaumburg
    1 Beta points

Age-Graded Rankings as of Roselle Run for the Roses 5k

Alpha Division (Best Scores Count: 4)
  1. 1
    Hold
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    33 Alpha points
  2. 2
    Hold
    Brian Sweney
    Chicago
    32 Alpha points
  3. 3
    Hold
    Frank Cira
    Chicago
    24 Alpha points
  4. 4
    Upward Movement1
    Matthew Jeromin
    Rolling Meadows
    23 Alpha points
  5. 5
    Downward Movement1
    Brendan Thielsen
    Rolling Meadows
    16 Alpha points
  6. 6
    Upward Movement1
    Jonathan Cain
    Des Plaines
    13 Alpha points
  7. 7
    Upward Movement5
    Jeff Miller
    Schaumburg
    11 Alpha points
  8. 8
    Upward Movement3
    Christopher Schiel
    Schaumburg
    11 Alpha points
  9. 9
    Downward Movement3
    James Robertson
    Woodridge
    10 Alpha points
  10. 10
    Downward Movement2
    Steve Breese
    Palatine
    10 Alpha points
  11. 11
    Induct
    Joshua Duncan
    Carpentersville
    9 Alpha points
  12. 12
    Induct
    Antonio Gonzalez
    Streamwood
    8 Alpha points
  13. 13
    Induct
    Leo Jimenez
    Hoffman Estates
    7 Alpha points
  14. 14
    Downward Movement5
    Jackie Damato
    Streamwood
    6.4 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement5
    Marie Billen
    Barrington
    6 Alpha points
  16. 16
    Downward Movement4
    Harish Pai
    Naperville
    5 Alpha points
  17. 17
    Downward Movement3
    Israel Alberto
    Mount Prospect
    5 Alpha points
  18. 18
    Upward Movement7
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    4.5 Alpha points
  19. 19
    Downward Movement4
    Jhoan Lino
    Elgin
    4.4 Alpha points
  20. 20
    Downward Movement4
    Richard Siok Jr
    Chicago
    3.3 Alpha points
  21. 21
    Downward Movement4
    George Pacholok
    Schaumburg
    3 Alpha points
  22. 22
    Downward Movement4
    Marcin Budzik
    Lake Zurich
    2.5 Alpha points
  23. 23
    Downward Movement4
    David Kadolph
    Roselle
    2.4 Alpha points
  24. 24
    Downward Movement4
    Debbie Sarni
    Melrose Park
    2 Alpha points
  25. 24
    Induct
    Ivan Yank
    Schaumburg
    2 Alpha points
  26. 24
    Downward Movement4
    Rick Tsang
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  27. 24
    Downward Movement4
    Jason Moderi
    Naperville
    2 Alpha points
  28. 28
    Downward Movement5
    Joe Vukits
    Carol Stream
    2 Alpha points
  29. 29
    Downward Movement5
    Dan Dworzynski
    Roselle
    1.5 Alpha points
  30. 30
    Downward Movement4
    Kelly McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 31
    Upward Movement5
    Patrick Devitt
    Roselle
    7 Beta points
  2. 32
    Downward Movement5
    Cherish Hairrell
    Roselle
    5 Beta points
  3. 32
    Downward Movement5
    Andrew Haack
    Painted Post
    5 Beta points
  4. 34
    Downward Movement5
    Timothy Osten
    Schaumburg
    4 Beta points
  5. 34
    Downward Movement5
    Donna Glade
    Streamwood
    4 Beta points
  6. 36
    Downward Movement5
    Jennifer Hill
    Roselle
    4 Beta points
  7. 36
    Downward Movement5
    Kamden Romano
    Huntley
    4 Beta points
  8. 38
    Downward Movement5
    Bill Anderson
    Streamwood
    3 Beta points
  9. 38
    Downward Movement5
    Erin Keating
    Cary
    3 Beta points
  10. 38
    Induct
    Britt Garton Pisto
    Schaumburg
    3 Beta points
  11. 41
    Downward Movement6
    Heather Hayes
    Elk Grove Village
    3 Beta points
  12. 42
    Downward Movement6
    Shane Petrelli
    Elgin
    2 Beta points
  13. 42
    Downward Movement6
    Mike Whitcomb
    Palatine
    2 Beta points
  14. 42
    Induct
    Lori Gonzalez
    Palatine
    2 Beta points
  15. 42
    Downward Movement6
    Leslie Kelpsch
    Plainfield
    2 Beta points
  16. 46
    Induct
    Kathryn Schaefers
    Schaumburg
    1 Beta points
  17. 46
    Downward Movement6
    Natasha Alley
    Schaumburg
    1 Beta points
(Gamma Division has been retired)

Methodology Formula

Alpha Division

Alpha Points are earned by achieving a top 10 finish in any of the 3 following categories:

  • Male Overall
  • Female Overall
  • Age-Graded

Note: The threshhold for scoring Alpha points may be lower for races with low Team attendence.

Next, each athlete's top 4 candidate point values are totaled and the athletes are ordered, or ranked based on this total. The number of candidate point values will increase throughout the year until it reaches 10 after the last CARA Circuit Race.

Beta Division

Beta Points are earned by acheiving an 11th - 15th place finish in the categories. Just like the Alpha Division, the points are then totaled and the athletes are ranked. If an athlete acheives a top 10 finish, they advance to the Alpha Divison and their Beta Points are then only used to break ties in ranking position.

Why are only the top 4 totaled?

In order to level the playing field between athletes who compete in only some races with those who compete in every race, only about half of the largest possible number of earned scores are totaled. The amount of scores totaled is called the candidate count. This candidate count is determined by multiplying the total number of completed CARA Circuit Races by 0.53 and then rounding up. For example, so far this year there have been 6 circuit races. 6 multiplied by 0.53 is 3.2. 3.2 rounded up is 4. So if an athlete earned points in more than 4 races, their 5th, 6th, etc. best point values are not included in their total score and will not affect their ranking.

The 0.53 multiplier was determined by dividing the maximum number of races that will count towards the end of the year CARA awards (8) by the total number of CARA Circuit Races (15).

Gamma Division

Gamma Division contain racers who have not scored any Alpha or Beta Points. They are ordered by their average age-graded times from their completed Circuit Races.

About Racer Rankings

The above are automatically calculated rankings of racers who have competed in one or more CARA Circuit Races. Only members who have entered their results into the website are represented. These rankings are for fun, and are not intended to be used in any official capacity as certification of results or as proof of any achievement or record.