Welcome to

Fast Track's Female Rankings

Female Rankings as of Lakefront 10 Miler!

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 1)
  1. 1
    Induct
    Wendy Jaehn
    Chicago
    10 Alpha points
  2. 2
    Induct
    Lana Macnider-Lazaridis
    Schaumburg
    9 Alpha points
  3. 3
    Induct
    Christina Trapani
    Arlington Heights
    8 Alpha points
  4. 4
    Induct
    Anastasia Netzel
    Bloomingdale
    7 Alpha points
  5. 5
    Induct
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    6 Alpha points
  6. 6
    Induct
    Rachel Meiner
    Park Ridge
    5 Alpha points
  7. 7
    Induct
    Katie Romano
    Huntley
    4 Alpha points
  8. 8
    Induct
    Elaine Villaflores
    Woodridge
    3 Alpha points
  9. 9
    Induct
    Katherine Caughey
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  10. 10
    Induct
    Barb McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 11
    Induct
    Ann Alegnani
    Schaumburg
    3 Beta points
  2. 12
    Induct
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    2 Beta points
  3. 13
    Induct
    Lisa Matik
    Elk Grove Village
    1 Beta points

Female Rankings as of BoA Shamrock Shuffle

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 2)
  1. 1
    Hold
    Wendy Jaehn
    Chicago
    20 Alpha points
  2. 2
    Upward Movement3
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    11 Alpha points
  3. 2
    Upward Movement2
    Anastasia Netzel
    Bloomingdale
    11 Alpha points
  4. 4
    Induct
    Sarah Mahaney
    Montgomery
    9 Alpha points
  5. 4
    Downward Movement2
    Lana Macnider-Lazaridis
    Schaumburg
    9 Alpha points
  6. 6
    Downward Movement3
    Christina Trapani
    Arlington Heights
    8 Alpha points
  7. 6
    Induct
    Rumbi Chidavaenzi
    Roselle
    8 Alpha points
  8. 8
    Induct
    Samantha Clark
    West Dundee
    7 Alpha points
  9. 9
    Induct
    Christine Ponka
    Buffalo Grove
    6 Alpha points
  10. 10
    Downward Movement4
    Rachel Meiner
    Park Ridge
    6 Alpha points
  11. 10
    Downward Movement3
    Katie Romano
    Huntley
    6 Alpha points
  12. 12
    Induct
    Lisa Randall
    Chicago
    3 Alpha points
  13. 12
    Downward Movement4
    Elaine Villaflores
    Woodridge
    3 Alpha points
  14. 14
    Downward Movement5
    Katherine Caughey
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement5
    Barb McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 16
    Induct
    Lily Jeromin
    Des Plaines
    5 Beta points
  2. 17
    Induct
    Tina Pater
    Carol Stream
    4 Beta points
  3. 18
    Induct
    Leslie Kelpsch
    Downers Grove
    3 Beta points
  4. 18
    Downward Movement7
    Ann Alegnani
    Schaumburg
    3 Beta points
  5. 20
    Downward Movement8
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    2 Beta points
  6. 20
    Induct
    Deanne McKenna
    Arlington Heights
    2 Beta points
  7. 22
    Downward Movement9
    Lisa Matik
    Elk Grove Village
    1 Beta points
  8. 22
    Induct
    Candace Ekberg
    Schaumburg
    1 Beta points

Female Rankings as of Good Life Race

Log in or become a member to see a lot more details!

Alpha Division (Best Scores Count: 2)
  1. 1
    Hold
    Wendy Jaehn
    Chicago
    20 Alpha points
  2. 2
    Upward Movement4
    Rumbi Chidavaenzi
    Roselle
    17 Alpha points
  3. 3
    Downward Movement1
    Anastasia Netzel
    Bloomingdale
    11 Alpha points
  4. 4
    Upward Movement6
    Rachel Meiner
    Park Ridge
    11 Alpha points
  5. 4
    Downward Movement2
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    11 Alpha points
  6. 6
    Downward Movement2
    Lana Macnider-Lazaridis
    Schaumburg
    9 Alpha points
  7. 6
    Downward Movement2
    Sarah Mahaney
    Montgomery
    9 Alpha points
  8. 8
    Induct
    Kathryn Schaefers
    Schaumburg
    8 Alpha points
  9. 8
    Downward Movement2
    Christina Trapani
    Arlington Heights
    8 Alpha points
  10. 10
    Hold
    Katie Romano
    Huntley
    8 Alpha points
  11. 11
    Downward Movement3
    Samantha Clark
    West Dundee
    7 Alpha points
  12. 11
    Induct
    Chelsea Hunter
    Palatine
    7 Alpha points
  13. 13
    Downward Movement4
    Christine Ponka
    Buffalo Grove
    6 Alpha points
  14. 14
    Upward Movement3
    Tina Pater
    Carol Stream
    3.4 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement3
    Elaine Villaflores
    Woodridge
    3 Alpha points
  16. 15
    Downward Movement3
    Lisa Randall
    Chicago
    3 Alpha points
  17. 17
    Downward Movement3
    Katherine Caughey
    Hoffman Estates
    2 Alpha points
  18. 17
    Induct
    Marianne Rogenski
    Schaumburg
    2 Alpha points
  19. 19
    Induct
    Bianca Thai
    Chicago
    1 Alpha points
  20. 19
    Downward Movement4
    Barb McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 21
    Downward Movement3
    Leslie Kelpsch
    Downers Grove
    7 Beta points
  2. 22
    Downward Movement6
    Lily Jeromin
    Des Plaines
    5 Beta points
  3. 22
    Induct
    Sarah Peterson
    Aurora
    5 Beta points
  4. 24
    Downward Movement4
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    5 Beta points
  5. 25
    Downward Movement7
    Ann Alegnani
    Schaumburg
    3 Beta points
  6. 26
    Induct
    Emily Pauli
    Arlington Heights
    2 Beta points
  7. 26
    Downward Movement6
    Deanne McKenna
    Arlington Heights
    2 Beta points
  8. 28
    Downward Movement6
    Candace Ekberg
    Schaumburg
    1 Beta points
  9. 28
    Downward Movement6
    Lisa Matik
    Elk Grove Village
    1 Beta points
  10. 28
    Induct
    Alejandra Belmonte
    Schaumburg
    1 Beta points

Female Rankings as of Quarryman Challenge

Alpha Division (Best Scores Count: 3)
  1. 1
    Hold
    Wendy Jaehn
    Chicago
    30 Alpha points
  2. 2
    Hold
    Rumbi Chidavaenzi
    Roselle
    17 Alpha points
  3. 3
    Upward Movement1
    Grace Wasielewski
    Prospect Heights
    16 Alpha points
  4. 4
    Hold
    Rachel Meiner
    Park Ridge
    15 Alpha points
  5. 5
    Downward Movement2
    Anastasia Netzel
    Bloomingdale
    11 Alpha points
  6. 6
    Upward Movement4
    Katie Romano
    Huntley
    10 Alpha points
  7. 7
    Downward Movement1
    Lana Macnider-Lazaridis
    Schaumburg
    9 Alpha points
  8. 7
    Downward Movement1
    Sarah Mahaney
    Montgomery
    9 Alpha points
  9. 9
    Downward Movement1
    Kathryn Schaefers
    Schaumburg
    8 Alpha points
  10. 9
    Downward Movement1
    Christina Trapani
    Arlington Heights
    8 Alpha points
  11. 11
    Hold
    Samantha Clark
    West Dundee
    7 Alpha points
  12. 11
    Hold
    Chelsea Hunter
    Palatine
    7 Alpha points
  13. 13
    Hold
    Christine Ponka
    Buffalo Grove
    6 Alpha points
  14. 14
    Upward Movement3
    Katherine Caughey
    Hoffman Estates
    5 Alpha points
  15. 15
    Downward Movement1
    Tina Pater
    Carol Stream
    3.4 Alpha points
  16. 16
    Downward Movement1
    Elaine Villaflores
    Woodridge
    3 Alpha points
  17. 16
    Downward Movement1
    Lisa Randall
    Chicago
    3 Alpha points
  18. 18
    Downward Movement1
    Marianne Rogenski
    Schaumburg
    2 Alpha points
  19. 19
    Hold
    Bianca Thai
    Chicago
    1 Alpha points
  20. 19
    Hold
    Barb McGovern
    Bartlett
    1 Alpha points
Beta Division
  1. 21
    Hold
    Leslie Kelpsch
    Downers Grove
    7 Beta points
  2. 22
    Hold
    Lily Jeromin
    Des Plaines
    5 Beta points
  3. 22
    Hold
    Sarah Peterson
    Aurora
    5 Beta points
  4. 24
    Hold
    Kathy Barlow
    Schaumburg
    5 Beta points
  5. 25
    Hold
    Ann Alegnani
    Schaumburg
    3 Beta points
  6. 26
    Hold
    Emily Pauli
    Arlington Heights
    2 Beta points
  7. 26
    Hold
    Deanne McKenna
    Arlington Heights
    2 Beta points
  8. 28
    Hold
    Candace Ekberg
    Schaumburg
    1 Beta points
  9. 28
    Hold
    Lisa Matik
    Elk Grove Village
    1 Beta points
  10. 28
    Hold
    Alejandra Belmonte
    Schaumburg
    1 Beta points

Gamma Division

12 Males
  1. Kelly Mcgovern
  2. Ricardo Solano
  3. John Wall
  4. DJ Moloney
  5. Marcin Budzik
  6. George Pacholok
  7. Rick Tsang
  8. Dan Dworzynski
  9. David Kadolph
  10. Hunter Jaehn
  11. Dave Randolph
  12. Douglas McKenna
10 Females
  1. Jackie Damato
  2. Lauren Ophaug
  3. Erin Keating
  4. Jennifer Hill
  5. Jenny Randolph
  6. Gina Linze
  7. Edith Raices
  8. Griselda Monsivais
  9. Diane Cain
  10. Nicole Oikle
50 Age-Graders
  1. Israel Alberto
  2. Kelly Mcgovern
  3. Brad Keating
  4. Kathryn Schaefers
  5. Lauren Ophaug
  6. Ricardo Solano
  7. Samantha Clark
  8. Lisa Randall
  9. Erin Keating
  10. Chelsea Hunter
  11. Christine Ponka
  12. Barb McGovern
  13. Ivan Yank
  14. John Wall
  15. DJ Moloney
  16. Marcin Budzik
  17. George Pacholok
  18. Wojciech Wilczynski
  19. Rick Tsang

(31 racers not shown)

Methodology Formula

Alpha Division

Alpha Points are earned by achieving a top 10 finish in any of the 3 following categories:

  • Male Overall
  • Female Overall
  • Age-Graded

Note: The threshhold for scoring Alpha points may be lower for races with low Team attendence.

Next, each athlete's top 3 candidate point values are totaled and the athletes are ordered, or ranked based on this total. The number of candidate point values will increase throughout the year until it reaches 10 after the last CARA Circuit Race.

Beta Division

Beta Points are earned by acheiving an 11th - 15th place finish in the categories. Just like the Alpha Division, the points are then totaled and the athletes are ranked. If an athlete acheives a top 10 finish, they advance to the Alpha Divison and their Beta Points are then only used to break ties in ranking position.

Why are only the top 3 totaled?

In order to level the playing field between athletes who compete in only some races with those who compete in every race, only about half of the largest possible number of earned scores are totaled. The amount of scores totaled is called the candidate count. This candidate count is determined by multiplying the total number of completed CARA Circuit Races by 0.53 and then rounding up. For example, so far this year there have been 4 circuit races. 4 multiplied by 0.53 is 2.13. 2.13 rounded up is 3. So if an athlete earned points in more than 3 races, their 4th, 5th, etc. best point values are not included in their total score and will not affect their ranking.

The 0.53 multiplier was determined by dividing the maximum number of races that will count towards the end of the year CARA awards (8) by the total number of CARA Circuit Races (15).

Gamma Division

Gamma Division contain racers who have not scored any Alpha or Beta Points. They are ordered by their average age-graded times from their completed Circuit Races.

About Racer Rankings

The above are automatically calculated rankings of racers who have competed in one or more CARA Circuit Races. Only members who have entered their results into the website are represented. These rankings are for fun, and are not intended to be used in any official capacity as certification of results or as proof of any achievement or record.